Országos szintű ügyek

OKGY - Országos Küldöttgyűlés

Mi ez?

"ASZ 40. § (1) Az országos küldöttgyűlés a Szövetség legfőbb döntéshozó szerve.

ASZ 40. § (3) Az országos küldöttgyűlés tagjai a kerületek küldöttei."

Ez azt jelenti, hogy a KKGY-n minden évben országos küldötteket is kell választani, akik képviselik a kerületet az OKGY-kon, az alábbiak szerint:

"A kerület lehetőleg előírt cserkészképesítéssel rendelkező felnőtt tagjai közül a kerület teljes taglétszámára vonatkozóan minden megkezdett 200 fő után választ egy küldöttet és egy pótküldöttet, de legalább öt küldöttet és öt pótküldöttet, aki a kerületet a következő rendes kerületi küldöttgyűlésig az országos küldöttgyűlésen képviseli." (ASZ. 35. § d) )


Mikor van?

A rendes éves országos küldöttgyűlés májusban szokott lenni, de az utóbbi évek gyakorlat az, hogy november végén-december elején is van egy országos küldöttgyűlés. Így erre a kettőre érdemes készülni.


Hogyan érdemes készülni?

A kerületet az országos küldöttek képviselik, így érdemes velük együtt készülni az OKGY-ra. Ha az országos küldöttek között a kerületi elnökség tagjai is jelen vannak, akkor könnyebb az információmegosztás, de ha nem, akkor is érdemes odafigyelni a küldöttek felkészülésére, több szempontból is:

Egyre elterjedtebb gyakorlat, hogy az OKGY-k előtt a kerület küldöttei tartanak egy-egy előkészítő találkozót, ahol közösen is átbeszélik a témákat, előkészítő anyagokat. Érdemes ebben támogatni őket.


Az OKGY után...

A küldöttek nem csak visznek, hanem hoznak is információt. Az OKGY-kon nagyon sok minden hangzik el az aktualitásokról, érdemes ezt valahogy visszajuttatni a kerületekbe, akár a csapatok szintjére is. Érdemes arról is egyeztetni a küldöttekkel, hogy milyen módokat látnak erre, ti (elnökségként) mit tartanátok jónak, mi életszerű: lehet írni egy beszámolót a kerületi levlistára, facebook-posztokat a releváns témákról, vagy/és megosztani a határozatokat, de más, ennél kreatívabb és célzottabb beszámoló-formát is kitalálhattok. A lényeg az, hogy segítsük a küldötteket abban, hogy a friss hírek ne álljanak meg náluk, hanem a segítségükkel is terjedjenek a kerületekben.



KET - Kerületi Elnökségek Találkozója

A kerületi elnökségek és az országos elnökség félévente találkoznak egy egyhétvégés informális egyeztetésre. Ez lehetőséget ad az országos ügyek kerületi perspektívájú megvitatására, a stratégiai prioritások kijelölésére. Ez azért is fontos, mert a KET-re két hónappal az országos küldöttgyűlések előtt kerül sor, az előkészítő anyagok és napirend kihirdetését megelőzően, így van lehetőség egyeztetni a fókuszokat.

A rendezvény célja továbbá, hogy a kerületi elnökségek megosszák egymással a jó gyakorlatokat és a kihívásokat.

A KET-re készülve az alábbiakra érdemes figyelni:

A KET kapcsán szeretnénk kiemelni az informális találkozások jelentőségét. Egy szervezetben a hivatalos szabályzati működés, testületek alkotják a fogaskerekeket, amelyek a gépet hajtják, azonban a személyes kapcsolódások, beszélgetések jelentik az olajat, amelynek segítségével zökkenőmentesen és hatékonyan működhet.

OT - Országos Tanács

"ASZ 41. § (1) Az országos tanács a Szövetség fő stratégiai döntéshozó szerve." Ide a kerületek által delegált tagok kerülnek be, akiket a kerületi küldöttgyűlés választ meg (a kerület létszámától függően, megkezdett 1000 tagonként egy tagot és egy póttagot).


Az Országos Tanácsnak saját működési rendje van, a választott OT-tagok és póttagok ebbe tudnak majd becsatlakozni. Érdemes olyan tagot és póttagot választani, aki


Az Országos Tanácsban jelenlevő tagok ugyanakkor saját kerületüket is képviselik, illetve az információkat vissza tudják hozni a kerületbe. Érdemes ezért a szolgálatukat nyomon követni, illetve támogatni a kommunikációjukat a csapataitok felé. Erre többféle eszközötök lehet:

ONT - Országos Nevelési Testület

"42. § (1) Az Országos Nevelési Testület a Szövetség nevelési és képzési tevékenységét összefogó és országos szinten összehangoló szerv." Tagjai az országos vezetőtiszt, illetve a kerületi vezetőtisztek. A tagok teljes (tanácskozási jogú tagokkal együttes) listájáról, illetve az ONT feladatairól az ASZ 42. és 43. §-ában olvashatsz.

Az ONT hivatalosan évente négyszer ülésezik, ezen felül pedig informális ülései vannak, így a vezetőtisztek nagyjából havonta találkoznak egymással az online térben. A soron következő találkozó időpontját rendszerint közösen egyeztetik.

Kerületi vezetőtisztként és/vagy VK-szakvezetőként az ONT jó lehetőség arra, hogy

Ezek miatt érdemes járni ezekre az online találkozókra, illetve megfontolni azt is, hogy témától függően melyik szakvezetődet érdemes még magaddal hívni.

ÜGYES - Kerületi Ügyvezető Elnökök Fóruma

Az ÜGYES - Ügyvezetői Esték -  egy online találkozó, a jelenlegi gyakorlat szerint minden hónap utolsó keddjén, este. A célja az, hogy legyen lehetőség a kerületek operatív működéséről egyeztetni, illetve nyomonkövetni az országos operatív változásakat: így kiemelten a pénzügyi és adminisztratív kérdésekről van itt szó.

Elsődleges meghívottak a kerületi ügyvezető elnökök, ezen kívül mindig részt vesz az országos ügyvezető elnök, a szövetségi igazgató és az országos pénzügyi vezető. Felbukkanhatnak itt (témától függően) felügyelő biztottsági tagok vagy az országos elnökség más tagjai is. Kerületi ügyvezető elnökként érdemes számolni ezzel a találkozóval és rendszeresen járni rá, mert sok hasznos információ hangzik el itt, illetve mindig van lehetőség kérdezni is (akár apróságokkal kapcsolatban is). Ha a kerületben bevontok pénzügyes cserkészeket vagy kerületi titkárt, érdemes egyeztetni az ÜGYES szervezőivel és a releváns témákra őket is magatokkal vinni.

Az ÜGYES munkaterve itt található.


Országos Iroda

ASZ. 48. § (1) Az országos elnökség feladatai ellátásának elősegítésére többek között az országos iroda keretében igénybe veheti a Szövetség által fizetett alkalmazottak vagy önkéntesek munkáját.
(2) Az országos iroda vezetője a Szövetség igazgatója, akit az országos elnökség nevez ki. 

Az országos iroda elsődleges célja az elnökség munkájának segítése. Magyarország legnagyobb ifjúsági szervezetében számos olyan adminisztratív, pénzügyi, üzemeltetési, fejlesztési feladat van, amely meghaladja az önkéntesek lehetőségeit, ezért iroda segíti a mozgalom működését.

Kerületi szempontból elsősorban az adminisztratív funkció jelent kapcsolatot a kerület és az iroda között. Az iroda feladata az eljárásrendek kidolgozása és üzemeltetése, hogy a kerületek a lehető legkisebb energiabefektetéssel végezhessék munkájukat. 

Fontos, hogy tudd, hogy kihez mivel lehet fordulni, ez nagyban megkönnyíti a kommunikációt, így érdemes a kínálkozó alkalmakon személyesen is megismerkedni a munkatársakkal. Jelenlegi munkatársak:


Több mozgalmi ügy is az iroda koordinációja alatt zajlik, így tudnod kell, mikor irányítsd oda a cserkészeket. 

Néhány példa:

IT-s és egyre bővülő adminisztratív/pénzügyi ügyben az Ügyintézés felületen keresztül értek el bennünket.

OKB - Országos Külügyi Bizottság

Az Országos Külügyi Bizottság feladata az MCSSZ külképviselete, és a WOSM-al való kapcsolattartás.

Kerületi szempontból az lehet fontos, hogy az OKB sokat tud segíteni a külföldre látogató cserkészeknek, illetve folyamatosan koordinálja az ide látogató külföldi cserkészek találkozásait a magyar cserkészekkel. Ez egy nagyon értékes nevelési- és programlehetőség, amit érdemes kihasználni.

A jelenlegi külügyi vezető: Bálint Patrik (46.)

Elérhetőségük: intercom@mcssz.hu
Facebook-oldal

Munkacsoportok, szakágak

Ide még készül a leírás a munkacsoportok és szakágak kapcsán, addig is itt tudsz róluk tájékozódni.


Bizottságok

Ide még készül a leírás a Bizottságok munkájáról.