Kerületi GSAT

Mi ez?

A 2021-ben lezajlott GSAT folyamat ihletésére gondolkodtunk el azon, hogy a működésünk mely területeit segíthetnénk olyan szempontokkal, amelyek képesek keretet adni egy szervezeti egység működésének áttekintéséhez és fejlesztéséhez. Az volt a tapasztalatunk, hogy rengeteg ötlet, szempont, tapasztalat merül fel, fejlődik ki és felejtődik el a csapatok vagy a kerületek életében. Ha néha megállunk és ránézünk ezekre, talán sikerülhet biztosabb fejlődést elérni.

Ez a rendszer nem egy osztályozás vagy vizsgálat, sokkal inkább épít a közös gondolkodásra, párbeszédre, melynek keretében a kerület vezetői egy külső facilitátorral átnézik a kerület működését. Sok esetben tapasztalhatjuk, egy külső szem bevonása milyen hasznos lehet: olyan új szempontokkal, meglátásokkal képes gazdagítani, amelyeket a mindennapi rutin és berögződések során nem feltétlenül veszünk észre.

A folyamat vezérfonala egy szempontsor: ez biztosan nem teljes: lehetne több és kevesebb, de nem is kíván teljeskörű lenni. Bátran vonjatok be új szempontokat!

Nagy kihívás, hogy  a kerület funkciója nincs eléggé definiálva és ennek megfelelően különböző felfogásokat láthatunk. Az ASZ csak a legszükségesebb, elsősorban adminisztratív feladatokat rögzíti, azonban a gyakorlatban láthatjuk, hogy egy kerület milyen sok téren hozzá tud járulni a csapatokban végzett nevelőmunkához. Ezeket a lehetőségeket érdemes átgondolni és fejleszteni, amennyire az erőforrások megengedik.

A szempontok és a kidolgozott anyagok segíthetnek jobban belelátni a kerületi elnökségek munkájába, és jó sorvezető lehet ahhoz, hogy több erőforrást vonjanak be a kerület működésébe. Ha átlátható és jól definiált az egyes folyamatok működése, akkor ahhoz könnyebb csatlakozni. Az elnökségváltáskor pedig az átadás-átvételi folyamatokat tudja megkönnyíteni.



A GSAT folyamata

Arról, hogy hogyan néz ki a folyamat, mire érdemes készülni, és hogyan tudtok felkészülni rá, itt olvashatsz. Magukat az állításokat, a szempontsort pedig itt találod meg.